Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Na dan Duhova, 31. svibnja 2020. pod misom u 11,00 sati bit će Prva Pričest naših mladih...
article thumbnail  Današnja Liturgija nas već priprema za svetkovinu Duhova. Naime, sva čitanja spominju Duha...
article thumbnail    Poštovani i dragi Župljani, kao i svi ljudi dobre volje, Radost mi je čestitati najveći blagdan...
article thumbnail  Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni...
article thumbnail  Danas je Veliki petak. Dan kad je poginuo na križu Isus iz Nazareta, Bog i čovjek. Mrak sramote...
article thumbnail  Veliki četvrtak je četvrtak u Velikom tjednu, posljednji dan korizme. Toga dana navečer počinje Vazmeno...
article thumbnail  Na Nedjelju muke Gospodnje; na Cvjetnicu, spominjemo se Isusova trijumfalnog ulaska u Jeruzalem, nekoliko...
article thumbnail  Budući da još uvijek imamo izvanredne okolnosti međusobnog ophođenja, jer je na snazi odredba...

Imeđu pete korizmene nedjelje i Uskrsa, jest Cvijetnica – nedjelja muke Gospodnje. Kroz proteklo vrijeme Korizme, ljubicasta liturgijska boja i pobožnosti poticu nas na smirenost, sabranost, obracenje, djelotvorniju ljubav. Cvijetnica obilježava svečani Isusov ulazak u Jeruzalem kada mu je razdragani narod, zahvalan za njegov nauk i čudesa, put posipao cvijećem i mahao palminim grančicama. Činilo se toga dana da su ga shvatili i prihvatili, i njega i njegov nauk.

 

Poznato je da su se jeruzalemski kršćani već od četvrtog stoljeća skupljali na Maslinskom brdu, noseći palmine i maslinove grančice u procesiji sjećajući se tog Isusovog ulaska u Jeruzalem. Ovaj je običaj kasnije proširen u cijelom kršćanskom svijetu, a kasnije je uveden blagoslov grančica.
Mnoga su se Pisma, koja je Bog po prorocima prorekao, ispunila. Tako se i ispunilo Pismo koje nam je Bog upitio po proroku Zahariji o ulasku Mesije u Jeruzalem i to baš na „mladetu magaričinu“. Isus se nije zaletao s tim što su mu kliktali: „Hosana!“ Znao je da ga nakon samo pet dana u Jeruzalemu čeka: „Raspni ga!“ Znao je što ga čeka. Zato je on, dok su mu mase klicale, plakao nad Jeruzalemom. Boljela ga je nevjera Jeruzalema. Boljelo ga je to što je sveti Grad sve svoje proroke dočekao kao njega, a kasnije ih pobio. Tu je progovorio o budućnosti Jeruzalema. Zaplakao je nad takvom budućnosti: „neće ostati ni kamen na kamenu.“ Zaplakao je i radi toga.

Zbog Muke koja ce uslijediti, a o kojoj se danas sluša, liturgijska boja je crvena. Kao uspomena na ove događaje, prije svete mise obavlja se blagoslov grančica. Blagoslov grančica obavljao se ponekad pred glavnim crkvenim ulazom, a najviše u samoj crkvi. Blagoslov i procesiju zbor prati pjesmama: Hosana Davidovu Sinu, Slava, čast i hvala ti Spasitelju, te drugim prigodnim uglavnom posvećenim Kristu kao kralju.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com