Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Župljani Župe Prozor danas su se pridružili akciji „72 sata bez kompromisa“ te su mladi...
article thumbnail  U župi Prozor i ove godine, kao zahvala za urod i plodove, ali i molitva na grobovima svojih...
article thumbnail  Danas, na Dvadesetičetvrtu nedjelju kroz godinupočetak nove školske, ali i vjeronaučne godine u...
article thumbnail    Danas je u župi Presvetog Srca Isusova Prozor proslavljen Dan posvete župne crkve i upriličen je već...
article thumbnail  Danas, tijekom misnih slavlja (kako u župnoj crkvi u Prozoru tako i filijalnoj crkvi na Lugu)...
article thumbnail Nastavljajući drevnu tradiciju, danas je na Gmićima proslavljen zaštitnik mjesta i zavjetne kapele - sv....
article thumbnail  Iako je ovogodišnji svečani ispraćaj maturanara Srednje škole Prozor bio predviđen u svibnju, zbog...
article thumbnail  Vanjska proslava patrona župe Presvetog Srca Isusova Prozor za vjerni puk ramskoga dekanata...

„Ja sam Gospodin, Bog tvoj! Nemoj imati drugih bogova osim mene! Svaki zakon prvo utemeljuje autoritet zakonodavca. Naravno, ako se poštuje zakonodavca da će se poštivati i njegove zapovjijedi, tj. njegova volja. Pravi autoriteti su oni koje su ljudi prihvatili zato što su autoriteti radili za dobrobit drugih. Tako se ovdje u ovoj zapovijedti i Bog poziva na svoj autoritet jer je ljudima pomogao, tj. oslobodio ih iz egipatskog ropstva.

 

Onda Bog izgovori sve ove riječi:

 

„Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene. Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca – onih koji me mrze – na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovijedi. (Izl 20, 1-7)

 

Na početku Dekaloga je, dakle, predstavljanje subjekta (“Ja sam Jahve, Bog tvoj”). Zatim slijedi kratka povijest (“…koji te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva”). Svjedoci su nebo i zemlja. Bog podsjeća svoj narod da ga je On izveo iz Egipta te da se čuva od trajne opasnosti da sebi pravi različite likove bogova. Čovjek je pozvan da svojim životom očituje Boga jer je stvoren na ”sliku i priliku Božju”. U prvim riječima Božje zapovijedi sadržan je poziv na vjeru, nadu i ljubav. Bog poziva ljude da mu vjeruju, da mu se nadaju i da ga iskreno ljube, kao što On ljubi čovjeka. Nevjera prema Bogu temelj je svih ostalih grijeha. Samo ako čovjek iskreno vjeruje Bogu, on može biti usmjeren na pravi put života. Jahve zahtjeva da Izrael iskazuje poštovanje isključivo njemu. To je uvjet za Savez. Zabrana pravljena kultnih likova Jahve. Ta zabrana izdvaja Izraela iz svih naroda koji ga okružuju. Izraelci se ne smiju klanjati niti služiti drugim bogovima jer je on ljubomoran Bog i kažnjava grijehe otaca, onih koji ga mrze, a iskazuje milosrđe onima koji ga ljube i vrše njegove zapovijedi.

 

Prva nam Božja zapovijed nalaže da ljubimo Boga iznad svega, a sva ostala stvorenja za njega i poradi njega. Protiv Božje ljubavi može se griješiti na različite načine kao što su: ravnodušnost prema Bogu, nezahvalnost, duhovna lijenost, mržnja...
Mi smo Božja stvorenja i dužni smo Bogu dati zahvalnost za sve što ja za nas učinio i čini. Zato se čovjek treba Bogu klanjati i zahvaljivati za njegova neizmjerna dobročinstva. Boga treba veličati i davati mu hvalu. Klanjanje, zahvaljivanje i čašćenje Boga jesu različiti oblici molitava pomoću kojih se čovjek s Bogom sve dublje sjedinjuje. Bog zaslužuje da mu čovjek prinosi i žrtve. Čovjekova žrtva Bogu mora biti izraz unutarnjeg predanja.

 

U prvoj zapovijedi, dakle, govori se i o tome kako je zabranjeno čašćenje drugih božanstava ili bilo koji oblik nevjere. Čovjek je stvoren da u zajedništvu s Bogom stvoriteljem ostvaruje sebe. Zato je praznovjerje izopačena pretjeranost religije. Gatanja i magija su teški oblik praznovjerja i kršćani ih se moraju kloniti. Jedino Bog zna budućnost, a On je može objaviti preko proroka ili drugih svetih osoba. Zato traženje pomoći od Sotone ili zloduha pomoću zazivanja duša pokojnika ili sličnih oblika praznovjerja spada u teški oblik praznovjerja. Nitko drugi nije gospodar vremena osim Boga. Nitko nema nadmoć nad drugim osobama te zato magije i čaranja predstavljaju povredu bogoštovlja.

 

Iskušavanje Boga i njegove dobrote riječima ili djelima, svetogrđe i simonija, također su oblici povrede prve Božje zapovijedi. Potpuno bezvjerje ili ateizam plod je novijeg vremena i teška je posljedica duhovnog siromaštva ljudi današnjice.
Čovjek se treba klanjati samo Bogu, a čašćenje slika ili kipova predstavlja iskazivanje počasti onima koje taj lik predstavlja. Tako Crkva od prvih stoljeća svoga postojanja dopušta čašćenje slika i kipova Isusa, Bogorodice, anđela i svetaca.

 

Bog se u prvoj zapovijedi predstavlja ne kao  netko tko želi sputati čovjekovu slobodu, podjarmiti ga, nego kao moćni osloboditelj iz rosptva i svakog drugog zla. Izrael je u svom stoljetnom robovanju sanjao slobodu i tražio načine da se oslobodi. No, svaki je bio propast dok to nije uzeo Bog u svoje ruke. Zato Bog ne može biti sputatelj čovjekove slobode, niti njegov takmac. On je Bog osloboditelj.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com