Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Današnja Liturgija nas već priprema za svetkovinu Duhova. Naime, sva čitanja spominju Duha...
article thumbnail    Poštovani i dragi Župljani, kao i svi ljudi dobre volje, Radost mi je čestitati najveći blagdan...
article thumbnail  Velika subota dan je šutnje i ozbiljnosti, slika te šutnje je odsutnost euharistije, ozbiljnosti ogoljeni...
article thumbnail  Danas je Veliki petak. Dan kad je poginuo na križu Isus iz Nazareta, Bog i čovjek. Mrak sramote...
article thumbnail  Veliki četvrtak je četvrtak u Velikom tjednu, posljednji dan korizme. Toga dana navečer počinje Vazmeno...
article thumbnail  Na Nedjelju muke Gospodnje; na Cvjetnicu, spominjemo se Isusova trijumfalnog ulaska u Jeruzalem, nekoliko...
article thumbnail  Budući da još uvijek imamo izvanredne okolnosti međusobnog ophođenja, jer je na snazi odredba...
article thumbnail  Zbog poznatih razloga, služenje sv. Misa i dalje je bez nazočnosti vjernika. S ciljem da se nitko ne...

Sine dominico non possumus! - Ne možemo bez nedjelje! - odgovarali su prvi kršćani na suđenju zbog slavljenja nedjelje. Nedjeljna misa je unutarnja potreba. Naš životje prazan bez Onoga koji ga podupire svojom ljubavlju. Ona je središte našega života; ne mariti ili iznevjeriti to središte znači životu oduzimati njegov temelj, unutarnje dostojanstvo i njegovu ljepotu, naglasio je Benedikt XVI. predvodeći u nedjelju svečanu euharistiju u katedrali Sv. Stjepana u Beču, na kojoj je sudjelovalo oko 30.000 vjernika.

 

U riječi “dominico“ nerazdvojiva su dva značenja, što moramo ponovno naučiti zapažati. Riječ je prije svega o daru Gospodnjem, a taj dar je uskrsli Gospodin, njegova blizina i dodir bit su kršćanina. Ali to nije samo duhovni, unutarnji, subjektivni dodir: susret s Gospodinom se događa u točno određeno vrijeme. On tako ulazi u naš stvarni, vremenski, tjelesni i zajednički život. Taj susret našem vremenu, dakle našem cjelokupnome životu, daje određenje, odnosno unutarnji red. Stoga nedjeljna misa za prve kršćane nije bila zapovijed nego unutarnja potreba. Život je prazan bez Onoga koji ga podupire svojom ljubavlju, rekao je Papa.

 

Osvrnuvši se na shvaćanje nedjelje u zapadnom društvu, Papa je rekao kako je nedjelja shvaćena kao kraj tjedna, odnosno slobodno vrijeme. Slobodno je vrijeme, poglavito u žurbi modernoga svijeta, zaista lijepo i potrebno. Ali ako slobodno vrijeme nema unutarnje središte, iz kojeg proizlazi usmjerenje za cjelokupnost života, ono je prazno vrijeme u kojemu nema okrepe niti odmora. Prvi su kršćani prvi dan u tjednu slavili kao dan Gospodnji, jer je riječ o Uskrsnuću, ali su veoma brzo postali svjesni činjenice da je prvi dan u tjednu praskozorje stvaranja, dan kada je Bog rekao: “Neka bude svjetlo“. Stoga je nedjelja u Crkvi i tjedni blagdan stvaranja - blagdan radosti i zahvale Bogu na stvaranju. U doba kada je stvoreno izloženo mnogostrukim opasnostima zbog ljudskoga djelovanja, moramo svjesno prihvatiti i tu dimenziju nedjelje, zaključio je Benedikt XVI.

Nakon misnog slavlja, Papa je s okupljenim mnoštvom vjernika na trgu ispred katedrale molio Anđeo Gospodnji te uputio prigodni nagovor.

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com