Župa na Facebooku

Knjiga 100. godina župe

Župa Prozor

01
02
3
5
6
8
9
crkva1
crkva21

Video

Zadnje dodano

article thumbnail  Vanjska proslava patrona župe Presvetog Srca Isusova Prozor za vjerni puk ramskoga dekanata...
article thumbnail  Danas, 19. lipnja, povodom proslave patrona župe Prozor – Presvetog Srca Isusova, kao što je...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Srca Isusova, župa Prozor slavi svoj patron. Svečano euharistijsko slavlje s...
article thumbnail    Danas, 18. lipnja (četvrtak) u našoj župi povodom proslave patrona župe, sv. Misu Uočnicu uz...
article thumbnail  Danas, 17. lipnja (srijeda), u našoj župnoj crkvi uz koncelebraciju trojice svećenika,...
article thumbnail    Kao što je i najavljeno, danas, 16. lipnja vjernici u župi Prozor započeli su trodnevni duhovni...
article thumbnail  Dragi prijatelji, sestre i braćo, mladi i stari naše kršćanske katoličke zajednice Presvetog Srca...
article thumbnail  Danas, na svetkovinu Presvetog Tijela i Krvi Kristove - Tijelovo, u župnoj crkvi Presvetog Srca...

"Ne ubij!" Čini se da je ovo još jedna zapovijed koju ljudi besprijekorno prihvaćaju i koje se besprijekorno drže. To je jedini „ratni poklik“ Dekaloga dok su sve druge zapovijedi postale žrtvom ljudske „oslobođenosti ugnjetavanja“ od strane Boga i Zakona. Ovom je zapovijeđu život starozavjetnog čovjeka bio zaštićen od nepravedna i nezakonita napada. Ipak, ni nju ljudi ne prihvaćaju besprijekorno. Istina, kad je riječ o ubojstvima, genocidu, ratnim zločinima, svi se slažu u jedan glas i napominju Petu zapovijed Dekaloga: „Ne ubij“!!! No, što je s nekim drugim ubojstvima kao na primjer: samoubojstvo, eutanazija, čedomorstvo (pobačaj, abortus). Odgovor je: „A, ne! To se tiče slobodne ljudske odluke!“ Ubojstvo je svako lišavanje života!

Središnja poruka ove zapovijedi relativno je jasna: čovjek ne smije biti ubojica čovjeka. Gledano ljudski, ubojstvo je nešto najgore što čovjek može učiniti čovjeku. Ubojstvom se prelazi svaka granica poštivanja ljudskog života. Obrazloženje ove zapovijedi lijepo je dala Kongregacija za nauk vjere u svom dokumentu Donum vitae (Dar života): „Ljudski je život svet zato što od samog početka uključuje stvaralačko Božje djelo i trajno ostaje u osobitom odnosu sa Stvoriteljem, svojom jedinom svrhom. Samo je Bog Gospodar života od njegova početka do kraja te nitko, ni u kakvim okolnostima, ne može prisvojiti pravo izravnog uništenja nedužnog ljudskog bića” (br. 5). U slučaju ubojstva, dakle, čovjek se postavlja za gospodara života i smrti. Stavlja se u položaj koji je, prema Bibliji, svojstven samo Bogu, „igra se Boga“. Svojatajući si to pravo, on niječe Božje pravo.

Ova zapovijed se često previše pojednostavljuje. Međutim, ona puno toga u sebi uključuje. Sveto pismo kako Staroga tako i Novoga zavjeta izričito osuđuje hotimično ubojstvo čovjeka. Isus je ovu zapovijed malo proširio te ustvrdio da će ”podvrgnut sudu” biti i onaj koji se ”srdi na brata svoga”, tj. onaj koji bližnjega mrzi, osuđuje ili mu se osvećuje. Ova zapovijed odnosi se i na one koji nenamjerno prouzrokuju nečiju smrt ali su učinili radnje koje su dovele do nečije smrti. Na primjer kad se netko neodgovorno ponaša u saobraćaju. Pod ovu zapovijed, dakle, ne pada samo Kainov grijeh ili ono što ga je uvjetovalo, nego i naši grijesi nemara i nehaja, naša nezainteresiranost pred potrebama bližnjih. Jako je važno uočiti da Katekizam Katoličke Crkve u grijehe ubojstva također ubraja i nebrigu za one koji žive u neimaštini ili su ugroženi glađu.
Po ovoj zapovijedi Bog čuva fizičko dostojanstvo čovjeka, tj., Bog naređuje svom narodu da se ljudi moraju međusobno poštivati, a ne zatirati, jer je to volja Božja, jer je Bog stvorio ljude da budu sretni i nitko od ljudi se nema tu pravo miješati i Bogu ugrožavati planove koje on ima s svakim pojedincem, a to je da Bog želi da svaki pojedini čovjek bude na ovome svijetu sretan. Dakle, ova je zapovijed protiv je direktnog ugrožavanja fizičkog dostojanstva čovjeka, ugrožavanja ljudskog života i zdravlja, ponajprije na fizičkom, tjelesnom planu.

 

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Joomla Template - by Joomlage.com